Co je a není "pozitivka"...
Všiml jsem si, že mnoho lidí "tápe" a neví jaký je rozdíl mezi Klasickým výcvikem (mnoho "cvičáků" prezentují na webu že výcvik probíhá "pozitivkou" - pozitivním posilování ) a přitom jde o Klasické podmiňování. Ano, u nás se takto psi cvičí ale výcvik zvládají hlavně Němečtí ovčáci, Belgičtí ovčáci a další pracovní plemena, která jsou tolerantní k chybám psovoda, nátlaku a k výši stresu. Ale ne všechna plamena vydrží tento tlak a tudíž stres.
"Opravdová pozitivka" totiž probíhá na základě Operantního podmiňování a to je prostě něco jiného.
Pokusím se velmi zjednodušeně popsat rozdíl.
Příklad klasického podmiňování v nácviku sedni:
Povel sedni, tlak na zadek psa, pes se vyhýbá tlaku a tak si sedá, následuje odměna a pochvala. Jeden podnět předchází druhému. 1. podnět - povel "sedni" - 2. podnět - tlak na zadek.
Dojde ke spojení, že po povelu sedni přichází tlak na zadek psa a tak si pes již po povelu sedni sedá, protože se pes chce vyhnout tlaku na zadek. Tuto situaci nedokáže pes ovlivnit, je nedobrovolná.
...ačkoli výcvik probíhá s pamlsky a velkou mírou chválení není to "pozitivka"...
Příklad operantního podmiňování v nácviku sedni:
Pes si sám od sebe sedne, následuje "klik" označení chování sekundárním posilovačem a odměna. Toto se opakuje a pes velmi rychle pochopí, že odměna přichází právě, když sedí. Chování bude nabízet velmi často. Poté zavedeme chování pod signál, tedy povel "sedni". To znamená, že chování se psovi vyplatí už pouze po zaznění povelu sedni, sedání bez zaznění povelu bude ignorováno. Pes si myslí, že cvik sedni vymyslel.